teren rajdu 2013

 

     [Rozmiar: 30457 bajtów]   

(2) Ještědsko-Kozákovský hřbet      Ještěd
(3) Góry Izerskie                                    Wysoka Kopa

 

Zapraszamy na wspólne wędrówki po sudeckich szczytach pasm: Gór Izerskich  i Grzbietu Jestedu,
w których wejdziemy na kolejne dwa szczyty wymagane do tej odznaki (patrz załączona mapka).

To szósty - ostatni nasz rajd zorganizowany z myślą o wspólnym zdobywaniu kolejnych szczytów „Korony Sudetów” w wersji zimowej-narciarskiej; tym razem będą to :

 

Ještěd  (1012 m. npm) - który  wraz  z wieżą telewizyjno-hotelową góruje w Jesztiedzkim Grzbiecie.
Od lat przyciagał turystów. Już w roku 1847 na szczycie został zbudowany domek, który służył jako stacja do zjedzenia posiłków i relaksu. W roku 1868 domek ten został zastąpiony chatą kamienną, obok której wyrosła na krótko, w 70-tych  latach, pięciometrowa wieża widokowa. Duże zainteresowanie turystów , ich liczne wędrówki  na szczyt przyczyniły się  do wybudowania nowej chaty (w roku 1906), która służyła aż do spłonięcia w roku 1963.
Już po dwu latach ponownie została rozpoczęta budowa nowego, nowoczesnego obiektu z częścią restauracyjną według projektu architekta Karla Hubaczka.
Z wieży roztacza  się przepiękny widok na wszystkie strony świata. Czasami można nawet zauważyć praski Petrzin.
Na górę można wjechać koleką, której  istnienie datuje się od 80 lat (budowę rozpoczęto w 1932 roku,a w latach siedemdziesiątych przeszła gruntowną modernizację) ;kolejka  pokonuje 400 metrów w pionie w cztery minuty (jej długość wynosi 1188 m).


Wysoka Kopa  (1126 m. npm) - 
najwyższy szczyt Gór Izerskich w masywie wysokiego Grzbietu w Sudetach Zachodnich. W wyniku klęski ekologicznej, która miała miejsce w latach 80- tych XX wieku, jej wierzchołek stał się bezleśny, porośnięty łąkami subalpejskimi. Wysoka Kopa jest dobrym punktem widokowym. Ze szczytu roztaczają się widoki na Stóg Izerski, Dolinę Izeryna Grzbiet Waloński i Średni. Przy dobrej widoczności można oglądać Karkonosze. Od lat snute są różne pomysły co do wykorzystania szczytu i okolic, jeden z bardziej śmiałych proponował :
z Rozdroża Izerskiego na Wysoką Kopę, przez Izerskie Garby (1084 m n.p.m.), miałaby biec kolej gondolowa albo krzesełkowa ponad wyrobiskiem kopalni kwarcu "Stanisław". Wyrobisko kopalniane ryte od XIII wieku wzdłuż dwudziestokilometrowej białej żyły kwarcu ma kształt bardzo malowniczego (patrząc z góry) białego kanionu.
My  „póki co” możemy cieszyć się ciszą i spokojem tego miejsca, no i fantastycznymi widokami.

 

opracowano na podstawie materiałów z różnych ogólnie dostępnych stron internetowych